10 zalet świetlików dachowych
Z roku na rok świetliki dachowe zyskują coraz większą popularność. Można je spotkać m.in. w centrach handlowych, biurowcach, halach sportowych czy zakładach produkcyjnych. Inwestorzy chętnie je uwzględniają ze względu na szereg zalet, które ze sobą niosą. W tym tekście możesz przeczytać o najważniejszych z nich.
Poprawa zdrowia przy mniejszym zużyciu energii
Pierwszą i bodajże najważniejszą zaletą świetlików dachowych jest wprowadzanie do środka naturalnego światła. Wielkopowierzchniowe konstrukcje przeważnie pozbawione są okien, co może negatywnie odbijać się na samopoczuciu pracowników. Poprawa jakości ich pracy to zaleta numer dwa. Naturalne światło jest zdrowsze niż sztuczne. Warto przy tym dodać, że zwykłe przeszklenia odbijają promienie. W świetlikach poliwęglanowych naturalne światło słoneczne wpuszczane jest do środka. Są także pośrednie zalety, które się z tym wiążą, jak np. możliwość sprawdzenia pogody na zewnątrz. Nie trzeba iść przez cały budynek pozbawiony okien do wyjścia, by sprawdzić, czy pada deszcz.
Trzecią zaletą jest oszczędność energii. Wielkie hale produkcyjne czy duże centra handlowe potrzebują sporej ilości żarówek do oświetlania korytarzy i poszczególnych pomieszczeń. Wpuszczanie do środka naturalnego światła pozwala przez większość dni w roku wyłączać część oświetlenia. Do tego poliwęglan skutecznie zapobiega stratom ciepła. Oszczędność energii cieplnej i elektrycznej wiąże się z zaletą numer cztery – wpływem na ochronę środowiska, który jest obecnie bardzo propagowany.
Rodzaje świetlików, ich budowa oraz dodatkowe możliwości
Piątą, bardzo ważną zaletą, jest bezpieczeństwo. Nie ma możliwości, by zamontowany świetlik się skruszył lub spadł na dół nawet przy uszkodzeniach mechanicznych. Wynika to z tego, że płyta poliwęglanowa się nie kruszy. Świetlik można zaopatrzyć w otwierane klapy oddymiające, które zwiększą ochronę danej przestrzeni przed pożarem. Do tego podłącza się je pod automatyczne systemy przeciwpożarowe. Zaletą numer sześć jest to, że dzięki zastosowanym materiałom świetliki dachowe są lekkie, lecz bardzo odporne na skoki temperatur, uderzenia mechaniczne czy ciężar gromadzącego się śniegu. Podstawy wykonuje się z blachy, drewna lub betonu. Przeszklenia natomiast produkowane są z poliwęglanu lub akrylu.
Siódme miejsce zajmuje szczelność konstrukcji. Inwestor nie musi obawiać się, podczas opadów świetlik będzie przeciekał. Numer osiem to estetyka – użyte materiały, kształty świetlików oraz ich wykończenia są atrakcyjne wizualnie i doskonale wpisują się zarówno w proste konstrukcje, jak i nowoczesne budynki o niestandardowych kształtach. Dziewiątą zaletą jest duża różnorodność, która pozwala na dopasowanie świetlików do wielu odmiennych od siebie przestrzeni. Pod względem budowy wyróżnia się:
- świetliki płaskie,
- świetliki piramidowe,
- świetliki punktowe,
- świetliki łukowe,
- świetliki kopułkowe.
Są modele dopasowane do wymagań przemysłowych i magazynowych, są również takie, które można wstawić w salach gimnastycznych lub zamontować w oborze. Zaletą numer dziesięć jest łatwość montażu. Świetliki budowane są na zasadzie systemów profilowych, co pozwala je sprawnie instalować w krótkim czasie. Można je montować na dachach pokrytych papą, membraną lub blachą trapezową. Taka różnorodność daje duże możliwości.