Rodzaje świetlików dachowych
Świetliki dachowe łączą w sobie funkcje praktyczne z dekoracyjnymi. Ich główną funkcją jest doświetlenie wnętrz światłem słonecznym. Dzięki temu nie tylko podnoszą komfort przebywania w danych pomieszczeniach, ale również pozwalają na poczynienie sporych oszczędności w zakresie zużycia energii na oświetlenie. Dodatkowo wyglądają bardzo efektownie, stanowić ciekawy element aranżacyjny. Świetliki dachowe występują w kilku wariantach. W tym artykule przedstawimy najważniejsze rodzaje świetlików dachowych.
Świetliki dachowe – klasyfikacja ze względu na budowę
- Świetliki kopułkowe – to zdecydowanie najczęściej występujący rodzaj świetlików dachowych. Mają prostokątną lub kwadratową podstawę i dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach.
- Świetliki płaskie – wyglądem przypominają standardowe okna dachowe, jednak nie umożliwiają otwierania. Ich nadrzędną funkcją jest wpuszczanie do wnętrz światła dziennego. Są idealnie wpasowane do dostępnej przestrzeni i nie wystają ponad poziom dachu. Najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku spadzistych powierzchni.
- Świetliki piramidowe – swoim kształtem przypominają piramidę, chociaż często bardziej przypominają trójkąt (stąd też określane są również mianem trójkątnych). Mogą znajdować się na szczycie budynku lub na skośnych połaciach. Zapewniają dość duże możliwości zastosowania. Niektóre wersje są wyposażone w otwieraną klapę, która używana jest np. do wentylacji. Za sprawą swojego kształtu ograniczone jest ryzyko osadzania się zanieczyszczeń.
- Świetliki punktowe – najczęściej stosowane są w celu doświetlenia światłem naturalnych małych pomieszczeń, np. biurowych, a także rozświetlenia wybranych punktów lub miejsc w dużych halach czy magazynach. Mogą być montowane praktycznie w każdym miejscu na dachu. Niekiedy występują w wersji z funkcją przewietrzania.
- Świetliki łukowe – za sprawą specyficznego kształtu łukowego pozwalają na dostęp stosunkowo dużej ilości promieni słonecznych. Półkolista powierzchnia ogranicza też osiadaniu różnorodnych zanieczyszczeń, w tym np. liści. Niekiedy występują w postaci długich pasm świetlnych, głównie w wielkopowierzchniowych obiektach. Stanowią więc element zadaszenia np. parkingów, hal produkcyjnych itp.