Świetliki piramidowe. Charakterystyka
W obiektach przemysłowych, centrach handlowych lub innego rodzaju budynkach o charakterze publicznym często nie ma możliwości umieszczenia tradycyjnych otworów okiennych. Jedną z możliwości wpuszczenia do środka naturalnego światła jest montaż świetlików dachowych. W tym artykule postanowiliśmy przybliżyć wam cechy charakterystyczne jednego z ich rodzajów – świetlików piramidowych.
Gdzie sprawdzą się świetliki piramidowe?
Świetlik dachowy to nowoczesne rozwiązanie, które od góry równomiernie oświetla dane pomieszczenie. Montuje się go w celu wspomagania tradycyjnego oświetlenia lub jako samodzielny element. Wpuszczanie naturalnego światła do wnętrza pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Świetliki piramidowe, zwane też piramidalnymi, swoją nazwę zawdzięczają kształtowi piramidy. U podstawy przeważnie mają kwadrat, rzadziej sześciokąt lub prostokąt. Tak samo jak pasma dwuspadowe posiadają ściany proste nachylone pod określonym kątem, które łączą się na szczycie. Świetliki piramidowe są wyższe niż wersje łukowe i kopułkowe. Piramida spełnia podobne funkcje jak inne rodzaje świetlików lub pasm świetlnych. Jednak jej kształt, ze względu na atrakcyjne zwieńczenie, stanowi element ozdobny budynku. Dlatego też używa się ich w centrach handlowych, obiektach kulturalnych lub innych budynkach, w których duże znaczenie odgrywa wygląd zewnętrzny.
Budowa i konstrukcja
Przeważnie świetliki piramidowe wykonuje się z poliwęglanu ze względu na jego trwałość i optymalną termoizolację. Jest to również materiał stanowiący ochronę przeciwogniową. Zapewnienie bezpieczeństwa w razie pożaru i spełnienie określonych norm to jeden z elementów, który bierze się pod uwagę przy montażu w obiektach publicznych. Użyte w świetlikach materiały są także odporne na uszkodzenia mechaniczne, promienie słoneczne i wilgoć. Kształt piramidalny pomaga w odprowadzaniu nadmiernej ilości wody i zapobiega osiadaniu się nieczystości. Świetlik można wyposażyć w otwieraną klapę, która zwiększy cyrkulację powietrza w budynku. Niektóre konstrukcje mogą być także podnoszone w całości w celu lekkiego uchylenia. Świetliki piramidowe stawia się na dachach płaskich, na skośnych połaciach przy niewielkim nachyleniu lub na szczycie budynku.